Centrální obvod nazdobíme dvaceti tisíci letničkami a extenzivními trvalkovými záhony

11.04.2017 Moravská Ostrava a Přívoz > aktuálně

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz zahájil v roce 2014 výsadbu extenzivních záhonů. 

„Některé chodníky v samotném centru města jsou nepřiměřeně široké a vytvářejí smutný, šedý, betonový dojem. Nejenom estetický pocit, ale i to, že tráva a zeleň je jedním z největších lapačů prachu, nás vedl k myšlence vysázení travnatých pásů a extenzivních záhonů v místech, kde se nad tím dříve nikdo ani nezamyslel. První extenzivní záhon jsme nechali vysadit na Sokolské třídě u křižovatky s ul. Českobratrskou, kde se krásně ujal a zkrášluje tuto lokalitu.  Skladba bylin je koncipována  tak, že kvetoucí a barevné květy je možné obdivovat po celé vegetační období,“ uvedla starostka Petra Bernfeldová.  Další trvalkové záhony máme na ulici Umělecká, na náměstí Dr. E. Beneše a nově přibude i na ulici Tyršova. Dalšími lokalitami, kde chceme trvalkové záhony vysadit je Smetanovo náměstí a v travnatých pásech u zastávky Křižíkova. 

K naší aktivitě se letos přidává i město Ostrava. Nejpozději na podzim zajistí výsadbu zeleně v osmi lokalitách našeho obvodu – v kruhovém objezdu před Novou radnicí, na ulici Novinářské u restaurace Morávka, na křižovatce ulic Mariánskohorská a Nádražní, u restaurace Nashville na ulici Nádražní, ve středovém ostrůvku ulice Novinářské poblíž Futura, a rovněž ve středovém ostrůvku na ulici Varenská, na ulici 28. října podél tramvajového kolejiště na výjezdu na Frýdlanstké mosty a u parkoviště na ulici Biskupská. Obvod hodlá vytipovat i další lokality vhodné pro výsadbu trvalkových záhonů, a to na sídlišti Šalamouna a sídlišti Fifejdy II. 

V Komenského sadech již nyní začaly kvést vysazené cibuloviny - krokusy, narcisy a rostliny camassia neboli ladoník. Jedná se o metr široký pás od hlavní brány k památníku, který je doplněn i záhonem růží. Letos poprvé vykvetou trvalky i kolmo na obě strany směrem k „rondelu“ a na druhou stranu směrem k tenisové hale.

Centrální obvod navíc zkrášlí od poloviny května více než 20 tisíc letniček. Vysazeny budou například salvie, tagetesy, chlorophytum s ozdobným listem, cinerárie, pelargonie, coleus, jiřinky atd. a do závěsných nádob bude dosázeno dohromady 2500 kusů muškátů. „Samozřejmě pravidelně provádíme údržbu těchto rostlin. To znamená zálivku, pletí, zastřižení po odkvětu a podobně,“ vysvětluje ředitel technických služeb Petr Smoleň.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem