Turisté nejlépe vidí, jak rychle se Ostrava rozvíjí

11.03.2019 Hrabová > aktuálně

zdroj:Moravskoslezský deník 

Ve funkci šéfa ostravské Černé louky je od loňského července, kdy došlo k výrazným změnám v názvu společnosti, koncepci i budoucí vizi rozvoje Černé louky a tamního výstaviště. Právě pod Janem Šumberou se v posledních letech nastartoval Ostravský informační servis k cestě za moderními infocentry a nejlepšími prezentačními weby v zemi a obdobný svěží vítr má přinést i na Černou louku.


"Má potenciál být na úrovni Smetanových sadů a jejich Flory v Olomouci. Je to nevyužitý kus veřejného prostoru a zeleně v centru MĚSTA, který chceme razantně změnit," říká v rozhovoru Jan Šumbera.

- Zaznamenalo podle vás v minulosti ve vnímání Ostravy něco takový úspěch jako logo se třemi vykřičníky?

Ne! (úsměv) Ač jsem z nich byl dříve poněkud rozpačitý, tak to byl úder na hlavičku. Logo se zažilo. I po letech je vidět, že to byl krok správným směrem. Lidé si s Ostravou tři vykřičníky spojí hned. Bude dlouho trvat, než je něco překoná, byť Ostrava  není pochopitelně jen logo.

- Jak se coby Ostravan tváříte na snové vize, jako jsou lanovka, double decker a další?

Obdivuji ty, již něco takového vymyslí. Nezapomínejme však citlivým způsobem připomínat historii Ostravy, na kterou můžeme být hrdí a nikdo nám ji neodpáře. Takové nápady ale musejí jít v souladu s dynamickým rozvojem MĚSTA a ne všechny je možné uskutečnit. Ostrava má nakročeno k tomu být zajímavým moderním městem pro život. Všude to máme kousek, dvacet minut do Beskyd, v Praze jsme za tři hodiny a vlak jede co 17 minut. Co víc si přát? Žijeme v úžasném místě, máme co nabídnout a k tomu patří i nějaké atrakce, které mohou přitáhnout další návštěvníky.

- Napadají vás naopak některé vize, které nadobro skončily v šuplíku? Projekty, u kterých vás mrzí, že nebyly realizovány?

Jsem pozitivní člověk, proto nejsem z ničeho zklamaný. Ostravanům se hůře hodnotí, jestli se město vyvíjí rychle, nebo pomalu, ale já vidím i reakce návštěvníků, kteří tady přijedou po pěti letech a nestačí koukat, co vše se změnilo. To mě naplňuje dojmem, že město se vyvíjí správným směrem.

- Co se s vaším nástupem do funkce na Černé louce změnilo?

Cílem MĚSTA byla fúze Ostravských výstav a Ostravského informačního servisu. Vznikla tak jedna firma – Černá louka. V podstatě jsme nyní rozděleni na tři hlavní divize. Černou louku  s výstavami, Slezskoostravský hrad a infocentra, která mají nového šéfa Jiřího Šimona, nesmírně šikovného člověka, který se propracoval z pozice řadového informátora až na post ředitele. Úspěšně se prezentujeme na turistických veletrzích, nedávno třeba v litevském Vilniusu, kde jsme byli mile překvapeni, co tam o Ostravě vědí.

- Proč jste se vrátili k dávnému označení Černá louka?

Změnili jsme nejen název, ale i logo. Koneckonců i lidé z Karlových Varů říkají, že jdou na Černou louku, ne na výstaviště nebo Ostravské výstavy. Samotní Ostravané mají tento název doslova pod kůží. Ale k těm změnám… mám vizi, že bych Černou louku v dohledné době rád viděl jako veřejný prostor – místo nejen pro akce, ale i relaxaci. Máme obrovskou výhodu v tom, že jsme v podstatě v samém centru MĚSTA.

- Je ve vašich očích Černá louka – možná spolu s okolím kulturního domu – místem, které má v Ostravě potenciál největšího rozvoje?

Jsem hrdý Ostravan a těch míst s velkým potenciálem je spousta a Černá louka je jednoznačně jedním z nich. Její potenciál, a to zejména v její relaxační funkci, je obrovský.

- Léta proslýchaná potřeba celkové revitalizace areálu je nyní krůček od naplnění. Máte k proměně co říct, nebo čekáte, s čím přijde město?

Rozhodně na nic nečekáme. Osobně dávám přednost spolupráci Černé louky a MĚSTA. Přicházíme s vizemi a nápady a postupně je společně usměrňujeme tak, aby to bylo zajímavé pro lidi, ale i ekonomicky únosné pro město. Nás se bude týkat parková úprava a vybudování nových parkovacích míst na místě bývalé tržnice. Z prostranství před pavilonem A chceme vymístit auta a vytvořit tam oddechový parčík. Zrušení nové tržnice a vyčištění místa od reklamních bannerů byl první krok. Černá louka má potenciál být na úrovni Smetanových sadů a jejich Flory v Olomouci. Je to nevyužitý kus veřejného prostoru a zeleně v centru MĚSTA, který chceme razantně změnit. Celkově se mi líbí také projekt kateder sportu a umění ostravské univerzity v podstatě v centru MĚSTA. Bude to velký impuls, zalidní se to tady, budou zde studenti. Částečně to vykompenzuje plánovaný konec Ekonomické fakulty VŠB-TUO. Její přesun nebyl úplně šťastné rozhodnutí.Autor: Jan Šumbera

Jan Šumbera zastupitel, člen Výboru kontrolního, člen Komise bytové


Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem