Zrušili kupní smlouvu s developerem

09.03.2018 MÉDIA

zdroj:Právo

Ostravští zastupitelé rozhodli, že město odstoupí od smlouvy na prodej pozemků na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Tu téměř před deseti lety podepsalo město s developerskou společností Amádeus Real.

 

Ta zde chtěla vybudovat multifunkční nákupní centrum a propojit ho s módním domem Ostravica-Textilia, který chátrá v sousedství. K odstoupení od kupní smlouvy magistrát přistoupil proto, že Krajský soud v Ostravě na podzim rozhodl, že kupní smlouva mezi Amádeem Real a městem Ostravou je stále platná, byť ji developer zpochybňoval. "Takže máme důkaz daný rozsudkem, že kupní smlouva je platná, tudíž je nezvratné, že plánovaný projekt developer v Ostravě do roku 2019 nezrealizuje, čímž je vázán podmínkami kupní smlouvy," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).
Dodal, že situace je nyní tedy taková, že město jen využilo svého práva a od kupní smlouvy odstoupilo. "Co to bude znamenat, to ukážou až následující dny. My vycházíme z toho, že jde o významné a historicky cenné pozemky v centru města, které bychom chtěli využít. Rád bych inicioval ideovou soutěž, ze které by vyplynuly nějaké nápady, jak ty pozemky proměnit," shrnul primátor.
V úterý pak navíc ještě radní města odsouhlasili, že se odvolají proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který již podruhé přerušil soudní jednání ve při mezi developerem a městem Ostravou. Město totiž žaluje Amádeus Real o doplacení částky na zmíněné pozemky s příslušenstvím. "Jedná se o zhruba 82 miliónů korun. Městský soud v Praze k tomu přistoupil podle primátora poněkud šalamounsky. Nejprve totiž soudní řízení přerušil po dobu jednání soudního sporu v Ostravě, který ale již na podzim skončil výhrou Ostravy (developer tehdy požadoval po městě odškodnění ve výši jedné a půl miliardy korun za zmařenou investici, pozn. redakce).
"A nyní ho přerušil znovu, a to proto, že Amádeus Real podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ale toto dovolání nemá žádný odkladný účinek, to rozhodnutí je pravomocné, takže my se domníváme, že pro to přerušení řízení nyní není už žádný důvod. Proto jsme se proti rozhodnutí pražského městského soudu odvolali," upřesnil Macura.

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem