Ostrava snížila počet akcí, které mohou zkrátit noční klid

08.03.2018 MÉDIA

zdroj: Zpráva ČTK

V Ostravě letos výrazně ubude akcí, které budou mít povolenou výjimku a při jejichž konání bude zkrácena doba nočního klidu. Loni se takových akcí ve městě konalo 106, letos jich bude 37. Hlavním důvodem k úpravě vyhlášky o nočním klidu bylo vyhodnocení loňské festivalové sezony. Novou vyhlášku dnes schválili zastupitelé.

 

    "Je část občanů, a není úplně malá, kteří si stěžují, že během léta se nevyspí, že v dosahu hudební produkce jsou i nemocnice a jiná zařízení. Tudíž jsme se i tentokrát po festivalové sezoně zabývali ohlasy na jednotlivé akce a dospěli jsme k názoru, že v zájmu nočního klidu občanů je třeba provést ještě jedno zpřísnění podmínek pro provozování nočních hudebních produkcí," řekl primátor Tomáš Macura. Město podle něj letos dostalo 180 žádostí o výjimku z nočního klidu, vyhovělo ani ne čtvrtině.

    Zastupitelé také zkrátili čas, dokdy mohou koncerty v noci trvat. Zatímco loni pokud následoval pracovní den, mohl koncert skončit až v 01:00, od letoška bude tato doba omezena do 24:00. Pokud bude po koncertě následovat den volna, může se stejně jako loni hrát až do 02:00.

    Omezení se bude týkat i velkých několikadenních festivalů, jako je například Colours of Ostrava. "Bavíme-li se o všedních dnech, tak o půlnoci musí provést taková opatření, aby nerušili noční klid. Organizátoři to vědí, připravují se na to. Konkrétně u Colours plánují, že koncerty budou po půlnoci na uzavřených podiích, nebo prostě se celkový ruch v areálu ztlumí," řekl Macura.

    Zastupitelé schválili ještě jednu zpřísňující podmínku: vícedenní akce může získat výjimku na úlevu z nočního klidu maximálně pro dva po sobě následující pracovní dny. Město se tak chce podle primátora vyhnout tomu, aby někdo pořádal festival třeba od pondělí do pátku

    "My jsme se snažili na lékárnických vahách vážit zájmy obou dvou skupin lidí, jak těch zhruba 50.000, bavíme-li se o Colours, návštěvníků festivalu, tak i zbývajících 250.000 lidí, kteří ve městě žijí. Ne každý je tomu úplně nakloněn a je třeba najít jakýsi modus operandi, nějaký balanc mezi zájmy všech skupin," řekl Macura.

    O tom, které akci město povolí delší noční produkci a které ne, podle něj nerozhodoval jen počet jejích návštěvníků. "Muselo to splnit hledisko mimořádnosti a ta není jen v počtu lidí. Jsou obvody, které mají tradiční akce, třeba Honění krále ve Lhotce nebo Májová Plesná. Je to třeba jedna akce za rok, která je pro ten obvod typická, a nechceme tyhle kulturní tradice bourat a rušit," uvedl Macura.

    Za porušení vyhlášky hrozí pokuty až do 100.000 korun.

 

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem