Ostrava dává miliony na podporu talentovaných dětí už od školek

09.03.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Město Ostrava se snaží podporovat nadané děti a vyhledávání talentů se věnuje už od mateřských škol. Už třetím rokem dává peníze na projekty určené na podporu talentovaných dětí. Letos na ně má zatím 40 milionů korun, zřejmě ale tuto sumu ještě navýší. 

Řekli to účastníci konference o práci s mimořádně talentovanými dětmi Talent Management, která dnes začala v Ostravě.

    Podle primátora Tomáše Macury (ANO) je Ostrava jediným městem v zemi, které se podpoře talentovaných dětí a studentů takto věnuje. "Jsem rád, že se kvalita těch projektů výrazně zvedá. Letos máme alokováno 40 milionů korun, možná ještě tam nějaké peníze přidáme. Myslím si, že už to dneska plní ten účel, který jsme chtěli," řekl Macura.

    Z výzkumů vyplývá, že asi dvě procenta talentovaných dětí se dokážou prosadit samy. Kdyby se ale takovým dětem věnoval čas a píle, mohlo by to podle vedoucí oddělení školství ostravského magistrátu Marty Szücsové být 20 procent dětí, a právě o to Ostrava usiluje.

    "Chceme propojit stupně vzdělávání. Chceme si vést databázi talentů, které podporujeme, aby při přechodu z mateřské školy do základní škola jasně věděla, že tam ty talentované děti jsou, ať se na ně soustředí," řekla Szücsová. Podobně chce město hlídat i přestup žáků ze základních na střední a pak ze středních na vysoké školy. Soustředit se chce i na propojení výuky s praxí, programy by se měly rozšířit, tak aby školy mohly potřebné odborníky zaplatit.

    "V mateřských školách je interaktivní výuka se vším všudy. V současné době se připravují různé techniky pro děti, kde se talent může objevit. Učí se třeba hrát šachy už v mateřských školách," řekla Szücsová.

    Předseda sněmovního školského výboru Václav Klaus mladší řekl, že skutečný talent se prosadí takřka vždycky. Pro další talentované děti stačí, když se zlepší průměrná úroveň škol. Českému školství ale podle něj schází konkurence. "Teď je taková spíš mantra, jakože všichni aby se dobře cítili, každému podle jeho potřeb a každý podle svých schopností. A tam dost často dochází k takovému zmarnění nějakého talentu. Země, které nás výrazně předhánějí, což jsou teď ty asijské, tam ta konkurence je tvrdší," řekl Klaus.

 

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem