Nejen radniční volby. Politici začínají šturmovat do Senátu

06.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Mladá fronta Dnes 

Ačkoliv na podzim na sebe strhne většinu pozornosti voličů hlasování do obecních zastupitelstev, v části kraje současně půjdou k senátním volbám. Šestileté volební období uzavírají dva sociální demokraté Petr Vícha s Vladimírem Plačkem a Leopold Sulovský z hnutí Ostravak. A všichni by rádi pokračovali.


Zatímco Plaček se Sulovským byli v roce 2012 senátními nováčky, starosta Bohumína Petr Vícha usedá v senátorské lavici dvanáct let.
"Setkávám se pravidelně se starosty obcí našeho okresu, cítím jejich podporu a svou užitečnost," konstatoval Vícha s tím, že v Senátu se specializoval na zákony týkající se obcí. "Měli jsme úspěchy například v opatřeních proti krádežím kovů, konečně se daří i regulace hazardu," vypočítal senátní zástupce západní části karvinského okresu.
Nominaci jistou ještě nemá, ČSSD dosud kandidáty neschválila, byť známý Vícha zůstává jednoznačně největším favoritem.
Také jeho stranický kolega Plaček, který v Senátu zastupuje obyvatele Opavy a přilehlé východní části okresu, přiznal, že si přeje senátní prodlouženou.
"Věnuji se zejména sociální a zdravotnické oblasti, která je legislativně hodně náročná. Mnohé se už povedlo, ale něco je ještě rozdělané a já bych práci rád dokončil," vysvětlil Plaček, který kromě Senátu pracuje jako ředitel Centra sociálních služeb v Hrabyni.
Jistotu účasti v senátních volbách už získal Leopold Sulovský, známý horolezec, který v roce 1991 jako první Čech zdolal Mount Everest.
"O mé nominaci už je rozhodnuto. Chci pokračovat, protože považuji Senát za velmi důležitou pojistku demokracie a patřím k opozičnímu křídlu, kterému se již víckrát podařilo korigovat populistické a účelové návrhy zákonů a novel," zdůvodnil kandidát hnutí Ostravak.
MF DNES oslovila dalších osm stran, zda už schválily kandidáty do Senátu.
Komunisté mají takřka hotovo. Bohumínskému Víchovi bude v karvinském obvodu konkurovat bývalá poslankyně a někdejší primátorka Havířova Milada Halíková.
"V ostravském obvodu nasazujeme bývalého poslance Reného Čípa a v opavském bude kandidovat učitel autoškoly, bývalý krajský zastupitel a náš tamní okresní předseda Vlastimil Kupka," vypočítal krajský šéf KSČM Josef Babka. Nominace komunisté schválili na krajské konferenci, definitivní potvrzení však musí vydat ústřední výbor. "Ale to by už měla být formalita."
Za Piráty má na Opavsku k nominaci nejblíže ředitel Mendelova gymnázia v Opavě Petr Pavlíček a v Ostravě vysokoškolský pedagog Ostravské univerzity Martin Tomášek. Na Karvinsku Piráti vhodnou osobnost ještě hledají.
"Nominovaní ještě musejí projít stranickými primárkami, tedy ještě o nich budou hlasovat členové," vysvětlila krajská manažerka Pirátů Zuzana Klusová.
Lidovci informovali, že na Opavsku bude kandidovat starosta Hradce nad Moravicí a někdejší poslanec Josef Vícha. V dalších dvou obvodech nenasadí nikoho, ale podle krajské tajemnice KDU-ČSL Ivany Váňové tam lidovci případně podpoří jiného kandidáta.
Občanští demokraté a ANO uvedli, že ještě nemají nominace uzavřené, další strany zatím nereagovaly.
Politologové upozorňují, že volební situace v roce 2012 byla diametrálně odlišná od současnosti.
"Například v mnohem složitější pozici jsou nyní právě kandidáti ČSSD, navíc tehdy bylo hnutí ANO teprve na vzestupu. Dnes jsou také mnohem silnější třeba i Piráti nebo SPD," nastínil Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zmínil také předpoklad, že středopravicové strany se rovněž budou snažit zabránit, aby hnutí ANO získalo dominantní pozici i v Senátu.
Dosavadní senátoři připouštějí, že se volební poměry po šesti letech znatelně změnily. Současně však argumentují tím, že ve volbách do Senátu jsou pro voliče zásadní zejména osobnosti, nikoliv nominující politické strany.

Fakta Kde se bude letos volit * Senátní obvody nekopírují hranice okresů, ale dělí se podle počtu voličů. * Každé dva roky se hlasuje ve třetině obvodů, volební období trvá šest let, letos tedy končí senátorům zvoleným v roce 2012. * Volební obvod 63 – Opava Zahrnuje východní část Opavska, ale bez části Hlučínska, tedy např. Opavu, Vítkovsko, Bolatice, Háj ve Slezsku a Hradec nad Moravicí. * Volební obvod 71 – Ostrava město Zahrnuje ostravské obvody Jih, Polanku nad Odrou a Proskovice. * Volební obvod 74 – Karviná Zahrnuje západní část okresu Karviná, tedy Havířov, Bohumín, Petřvald, Rychvald a Dolní Lutyni. 

"V mnohem složitější pozici jsou nyní kandidáti ČSSD. Dnes jsou také silnější třeba Piráti či SPD." Pavel Šaradín, politolog 

 

 

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem