Na inauguraci byli pozváni všichni rektoři a hejtmani. I ti, co původně chyběli

08.03.2018 MÉDIA

zdroj:denik.cz

Pozvánku na čtvrteční inauguraci prezidenta Miloše Zemana obdrželi nakonec všichni hejtmani a rektoři. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes dodatečně elektronickou poštou a telefonicky pozval i ty, kteří nedostali listinné pozvání od Kanceláře prezidenta republiky. Někteří ale přesto na Pražský hrad nedorazí.

 

Prezidentská kancelář na složení slibu hlavy státu nepozvala ty zástupce univerzit a krajů i měst, kteří měli v minulosti se Zemanem osobní spory nebo v lednových volbách podpořili Zemanova protikandidáta. To se už v úterý stalo terčem kritiky opozice vzhledem k tomu, že inaugurace je součástí společné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu. Vondráček si kvůli tomu následně z Hradu vyžádal oficiální seznam hostů.

Chybějící pozvánky označil Vondráček za administrativní pochybení s tím, že pozvánky na inauguraci tradičně rozesílá prezidentská kancelář. Sněmovna podle něj zve všechny poslance, senátory a členy vlády. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Hrad se plně věnuje přípravám na složení prezidentského slibu a personálními otázkami se nerozptyluje.

Vondráček potvrdil, že telefonicky pozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, jenž měl se Zemanem osobní spory. Bek Aktuálně.cz řekl, že byl Vondráčkem pozván, nabídku ale nevyužije. Podobně se zachová většina rektorů. Některým vadí, že nebyli od počátku pozváni všichni, jiní budou v zahraničí, nebo se omluvili kvůli nemoci.
Pozvánka pro Beka i pět "prodrahošovských" hejtmanů

Pozvánku podle zjištění ČTK nedostalo ani pět hejtmanů, kteří v prezidentských volbách podpořili Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, nebo podobně smýšlející primátoři. Pozváni nebyli například pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) nebo liberecký Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj); zlínský Jiří Čunek byl pozván jen jako senátor.

Vondráčka, který se stal kvůli chybějícím pozváním terčem kritiky, se zastal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Předseda Sněmovny podle něj postupoval podle dlouholeté zvyklosti, že hosty zve Kancelář prezidenta republiky. Štěch má ale za to, že pozvánku měly dostat všechny významné osobnosti. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jsou pozvánky výhradně v pravomoci předsedy Sněmovny a při minulé inauguraci všech 700 pozvánek kontrolovala tehdejší šéfka dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

Na Hradě nebudou ani všichni prezidentskou kanceláří pozvaní. Omluvil se například ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo primátorové Ostravy, Ústí nad Labem, Karlových Varů, Jihlavy či Hradce Králové.

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem